Končící norma ECE R44/04 a jak je to s normou R129 a označením i-Size

04. 06. 2024, 18:21

ECE R44/04 – Co znamená norma pro dětskou sedačku? 

ECE R44/04
Skupiny dětských sedaček s váhovou klasifikací vám pomohou vybrat správný model.

Poslední týdny těhotenství jsou téměř u konce. Rodičům nyní vyvstává otázka, jak může jejich ratolest bezpečně cestovat v autě. Bez ohledu na to, že děti do dvanácti let jsou ze zákona povinny používat dětskou sedačku, měli by Míla nebo Paul mít tu nejlepší možnou ochranu a měli by se při jízdě cítit pohodlně. Různé schvalovací normy ECE vám pomohou vybrat tu správnou dětskou autosedačku. V současnosti existují dvě normy pro dětské sedačky. Jedním z nich je ECE R44, regulace dětské sedačky podle hmotnostních skupin. Náš článek přináší přehled nařízení a vysvětluje, co je třeba při nákupu zohlednit a jak dlouho ještě platí.

Co znamená ECE R44/04?

Norma ECE R44/03 je v platnosti od roku 1995 a v plném znění se čte jako „předpis EHK OSN 44/03“. Dětské sedačky rozděluje   do pěti jasně definovaných hmotnostních tříd (viz níže) od narození dítěte až do tělesné hmotnosti 36 kilogramů. Novější schvalovací norma ECE R44/04 (UN ECE Reg. 44/04), která byla zavedena v roce 2005, používá stejnou klasifikaci.
Nová norma pro dětskou sedačku byla přidána v roce 2013 pod názvem „ UN ECE Reg. 129 “. Odpovídající modely jsou však známější pod pojmem dětské sedačky i-Size . Toto nařízení používá pro klasifikaci výšku dítěte v centimetrech místo hmotnosti. Neexistují však žádné oficiální třídy, ty si určuje příslušný výrobce sám. Norma naopak stanoví, že děti ve věku 15 měsíců a 76 centimetrů výšky smějí v autě jezdit pouze po směru jízdy. 

Zrušení ECE R44/04 – co za tím stojí?

Schválení normy ECE R44/04 pro dětské sedačky bude zrušeno 1. září 2023. Od tohoto data budou nové modely dětských sedaček   nově schvalovány pouze v souladu s normou R129 . Důvodů je několik. Jde o bezpečné uchycení zádržného systému ve vozidle.  Standardem je zde systém Isofix , který je vyžadován u všech modelů i-Size  – nikoli však u ECE R44. Dětské sedačky i-Size navíc   podléhají složitějšímu testovacímu procesu, který ke schválení vyžaduje mimo jiné stabilnější materiály a vyšší zátěžové testy. Díky tomu mají modely standardu i-Size  vyšší pořizovací ceny. Naopak dětské sedačky ECE R44/04 jsou levnější při nákupu nových.

Pozor: Norma R129 umožňuje i dětské sedačky, které lze instalovat pouze pomocí tříbodového pásu. Přestože se jedná o standard R129, označení i-Size se v tomto případě nepoužívá. Přísně vzato, termín i-Size platí pouze ve spojení se zapínáním Isofix .  Dětské sedačky standardu R129, které se instalují pomocí tříbodového pásu, se proto nenazývají „i-Size“, ale spíše „Universal Belted“. Protože se termín „i-Size“ stal běžným, používáme jej pro všechny naše modely R129. Pokud si nejste jisti, podrobnosti o upevnění naleznete v návodu k produktu. 

Jak dlouho ještě platí norma ECE R44/04?

Norma ECE R44/04 zůstává v platnosti. Stávající zásoby však mohou být nabízeny v obchodech a nakupovány koncovými spotřebiteli pouze do 31. srpna 2024.

Tyto dětské sedačky si zachovávají svou neomezenou použitelnost. To platí stejně pro ECE R44/04 a ECE R44/03. Dětské autosedačky podle starých předpisů ECE R44/01 a ECE R44/02 již dnes nelze nabízet ani používat.

Jak dlouho lze ještě používat dětské sedačky normy ECE R44?

Jakmile si zakoupíte dětské sedačky, které splňují normu ECE R44/04, můžete je samozřejmě nadále používat, pokud dítěti sedí velikostí, správně fungují a lze je bezpečně připevnit v autě, například pomocí tří – bodový pás na zadním sedadle. Není zde uvedeno datum vypršení platnosti.

Musím si koupit novou dětskou sedačku?

Není tedy nutné kupovat novou dětskou sedačku jen proto, že se nepokračuje ve standardu. Norma ECE R44/04 může být výhodná i pro majitele starších vozů, klasických vozů nebo mnoha mobilních domů, protože tyto dětské sedačky jsou často navrženy bez držáků Isofix  nebo jako hybridní řešení. Protože úchyty ISOFIX jsou v autech standardně vyžadovány teprve od roku 2013. U starších modelů většinou ani nejsou. Zde se pro bezpečné upevnění používá pás vozidla. Pokud přesto chcete Isofix  používat  , můžete si potřebné montážní body nechat   dodatečně namontovat do staršího rodinného vozidla nebo karavanu. Informace o tom získáte v opravně vozidel nebo u výrobce automobilu.

Jaký je účel předpisů pro dětské sedačky?

Aby si rodiče mohli být jisti, že dětská sedačka poskytuje jejich děťátku tu nejlepší možnou ochranu, musí splňovat určité zákonné požadavky. Normy platné v Německu jsou stanoveny pro celou Evropskou unii (EU) a registrovány v zákoně o silničním provozu (StVO). Kromě obecných bezpečnostních kritérií je usazení zvláště důležité pro maximální ochranu dětské sedačky. Pouze pokud je autosedačka vhodná pro tělesnou velikost dítěte, bude optimálně chráněna před zraněním, ke kterému může dojít při brzdných manévrech nebo nehodách. Přesné specifikace jsou proto zahrnuty v předpisech pro dětské sedačky.

Co je vlastně standardní dětská sedačka? 

V EU jsou dětské sedačky schváleny podle tzv.  norem ECE   . Zkratka znamená „Hospodářská komise pro Evropu“. Anglický termín označuje Evropskou hospodářskou komisi, která testuje a schvaluje vybavení pro automobily. Mimochodem, dětské autosedačky se oficiálně nazývají „dětská zádržná zařízení v motorových vozidlech“. Před prodejem a používáním dětské sedačky v této zemi je testována příslušným zkušebním ústavem. U německých výrobců za to obvykle odpovídá TÜV. Pokud je vše v pořádku, budou všechny potřebné dokumenty zaslány licenčnímu úřadu, aby mohl být udělen souhlas. Pouze dětské autosedačky, které splňují platné normy, obdrží oficiální zkušební pečeť ECE a mohou být nabízeny v obchodech.

Důležité: Dětské sedačky, které jsou schváleny v jiných zemích EU, ale nemají platnou zkušební pečeť ECE, nelze v Německu používat. Každý, kdo je přesto použije, bude čelit pokutám a bodům v souboru Flensburg!

Jak poznáte normu ECE R44 pro dětskou sedačku?

Každá dětská sedačka schválená v EU   je opatřena žlutou nebo oranžovou kontrolní nálepkou. Obdélníkový štítek se nalepí na spodní nebo zadní stranu dětské sedačky. U některých výrobců jej lze nalézt i na boku. Nemělo by být odstraněno. Na nálepce jsou uvedeny následující informace o schválení dětské sedačky:

 • Zkušební norma, podle které je dětská sedačka schválena, například ECE R44
 • Typ povoleného použití: Univerzální, polouniverzální nebo specifické pro vozidlo
 • Velikostní klasifikace podle tělesné hmotnosti, například 0-13 kg
 • Číslo E v kroužku: Kód země, ve které byla dětská sedačka schválena: E1 = Německo, E2 = Francie, E3 = Itálie atd.
 • Osmimístné číslo schválení dětské sedačky: První dvě číslice představují standardní klasifikaci, buď 03 (starší) nebo 04 (novější)
 • Sériové číslo zádržného systému
 • Výrobce dětské sedačky, značka nebo název modelu

Komentáře

Diskuze je prázdná.

Tento e-shop využívá cookies a bez jejich použití není schopen fungovat. Nesouhlasím s použitím cookies na tomto e-shopu (zobrazí se prázdná stránka).